Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü 25-11-2014 Tarihli Operasyonu
25.11.2014  
​            İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, vatandaşlardan gelen "Banka hesabım boşaltıldı" ihbarları üzerine çalışma başlattı.

Yaklaşık 6 ay süren çalışmalar sırasında yapılan tespitlerde e-fatura gibi yöntemlerle vatandaşlara ‘spam’ mail gönderildiğini açılan maillerdeki virüslerin bilgisayarlara yerleştiğini tespit etti.

Virüsten habersiz bankacılık işlemleri yapmak isteyen vatandaşların banka numaraları, cep telefonları ve şifreleri virüs yardımıyla hacker’lara iletiliyordu. İkinci aşamada hacker’lar vatandaşların cep telefonu numaralarına bankanın sitesinin birebir kopyasını göndererek uygulamayı indirmelerini istiyordu. Uygulamayı indiren vatandaşların telefonlarına da virüs giriyordu. Tüm bilgileri alan hacker’lar daha sonra hesaplara girerek tüm paraları çekiyordu. Yapılan tespitlerin ardından 25 Kasım günü Avcılar, Küçükçekmece, Bakırköy, Bahçelievler, Beyoğlu ve Ümraniye'de düzenlenen eş zamanlı baskınlarda 14 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüphelilerden Cüneyt Tatlısu'nun şebeke lideri olduğu iddia ediliyor. Tatlısu'nun 2008 yılındaki 'Karnaval' operasyonunda da gözaltına alınıp tutuklandığı belirtildi. Tahliye olan Tatlısu, tekrar aynı suçtan gözaltına alınmış oldu.

Şüphelilerin bu yolla 750 bin liralık vurgun yaptığı belirlendi. 6 kişi tutuklandı. 8 kişi ise adli kontrol talebiyle serbest bırakıldı. Tatlısu da tutuklananlar arasında bulunuyor. Yapılan aramalarda 3 harddisk, 4 laptop, 13 bin lira, 13 bin dolar, 1 ruhsatsız tabanca, 8 mermi ile çok sayıda kopyalanmış banka ve kredi kartı ile sim kartları ele geçirildi.​

 
 
  • İçişleri Bakanlığı
  • Polis Radyosu
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • PEKAY
  • TUBİM
  • BİMER