Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü 18-11-2014 Tarihli Operasyonu
18.11.2014  
İstanbul'da, kurdukları call center ofislerinden vatandaşları arayıp, check up, asistanlık, yol yardım, ambulans, çilingir ve İSKİ hizmetleri verdiklerini söyleyerek kart bilgilerini alıp dolandırıcılık yapan 21 kişilik çete çökertildi.

İstanbul'da bazı vatandaşlar, bilgileri dışında hesaplarından para çekildiğini söyleyerek ilgili savcılıklara suç duyurusunda bulundu. Savcılıklardan alınan talimat üzerine Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde kurulan özel ekip bir ay önce araştırma başlattı. Yapılan araştırmaya göre; çete, Beykoz, Beylikdüzü ve Eyüp'te call center ofisleri kurdu. Ofislere ikna kabiliyeti yüksek kişiler yerleştirdi.

Bu kişiler, ele geçirdikleri telefonlardan vatandaşlara ulaşarak, kart aidatlarının geri alınması, check up, asistanlık, yol yardım, ambulans, çilingir ve İSKİ hizmetleri verdiklerini söyleyerek kart bilgilerini aldı. Kart bilgilerini aldıktan sonra gerçek ve sanal Pos cihazlarından paralar çekildi.

Çetenin, 6400 kişinin kart bilgilerini alarak 2 milyon 460 bin 350 lira para çektiği belirlendi. Para çekilmeyi bekleyen 9 bin kişinin kart bilgilerinin yer aldığı not kağıtları bulundu.

Operasyon Sonrasında Ele Geçirilenler:

·         34 Adet Hard Disk,

·         4 Adet Laptop,

·         6 Adet Kaşe,

·         5 Adet POS Cihazı,

·         2 Adet Kredi Kartı,

·         1 Adet DVR Cihazı,

·         2 Adet Flash Bellek,

·         1 Adet Sahte Sürücü Belgesi,

·         1 Adet Kuru Sıkı Tabanca,

·         Başkalarına Ait Kredi Kartlarıyla Satın Alınan 10 Adet Telefon ve yine bu şekilde temin edilerek çeşitli işyerlerine satışı yapılan telefonlara ait şüpheliler tarafından kesilen fatura,

·         Yaklaşık 9000 adet başkalarına ait kart ve diğer bilgilerin yazılı olduğu not kağıtları.

 

E-ticaret yapan firmalardan satışı kolay elektronik eşya alarak, kısa sürede anlaşmalı oldukları işyerlerine satıldı ve paraya çevirdi. Çete, kart aidatının geri alınması için aradıkları kişilere, hemen işlemi yaptırmadıkları takdirde, yüksek faizle karşılaşacakları hatta evlerine haciz geleceği yönünde korkuttu.​

 
 
  • İçişleri Bakanlığı
  • Polis Radyosu
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • PEKAY
  • TUBİM
  • BİMER